Su Arıtma Cihazı

su arıtma kartuş filtre

Su Arıtma Cihazı - Sık Sorulan Sorular

Su Arıtma Cihazı

Reverse Osmosis Ne Demektir?

Genellikle RO olarak anılan Reverse Osmosis (Ters osmoz), ilk olarak ABD donanması tarafından, denizaltı mürettebatı için deniz suyundan içme suyu üretmek amacıyla geliştirilmiş bir su arıtma yöntemidir.

Bu sistemde su yüksek basınçla, yarı geçirgen bir zara sahip membranın çok küçük gözeneklerinden geçmeye zorlanır. Ev tipi tezgahaltı içme suyu arıtma cihazında, Reverse Osmosis membran teknolojisi ve karbon filtrasyonu birleşerek son derece temiz ve lezzetli bir su elde edilmesini sağlanır.

Reverse Osmosis Nasıl Çalışır?

Su arıtma cihazının birinci filtresi suda bulunan tortu, kum ve killeri tutarak bunların membran üzerinde birikmesini engeller.

İkinci filtre olan karbon filtre, krom, civa, bakır ve kloramin gibi kirleticileri tutar. Klor aynı zamanda membrana zarar verdiği için su membrana ulaşmadan önce tutulması gerekir.

3. filtrede sudaki tortu kum ve killer daha hassas bir filtrasyonla bir mikron kadar tutulur. 

Ön filtrasyondan geçirilen su daha sonra çok küçük gözeneklere sahip membrana girer. Membran, suda bulunabilecek sodyum, kurşun, arsenik, bakteri ve virüs gibi kirleticileri tutar. Membrana giren suyun yarısı üretime gider. Membranın reddettiği diğer yarısı drenaj hattından atılır. Bu işlem esnasında membran yüzeyi de temizlenmiş olur.

Üretilen su depolama tankında biriktirilir. Cihazın lavabonun üzerine monte edilen musluğu açıldığında, basınçlı depolama tankında gelen su son karbon filtreden geçerek içime hazır hale gelir.

Arıtma cihazındaki check-valf sayesinde depolama tankı dolduğunda üretim durur.

Revers Osmosis Ünitelerinin, atık suyu nedeniyle su israfı olduğu söyleniyor. Doğru mudur?

Bu, atık ile ne kastedildiğine bağlıdır.

Ev Tipi Reverse Osmosis Su Arıtma Cihazının membranı kendini temizlemek için su kullanır. Evinizde kullandığınız diğer pek çok cihazın kullandığı gibi. Örneğin, çamaşır, bulaşık, araba yıkamak, tuvalet temizlemek için de su kullanırız.

Ayrıca ters ozmoz ünitesiyle elde ettiğiniz suyun maliyeti, atık suyu da dahil şişelenmiş sulardan daha ucuza gelir. Depolama tankı dolduğunda atık dahil tüm üretim durur.

Reverse Osmosis su arıtma cihazının, suda bulunan sağlık için gerekli mineralleri tuttuğu söyleniyor. Bu doğru mu?

Reverse Osmosis cihazının sudaki mineralleri tuttuğu doğrudur. (Yaklaşık %95 oranında) Fakat size tamamını anlatılmamış. Aşağıda vücudumuzun günlük mineral ihtiyacı ve 1 litre sudan bu mineralleri karşılama oranlarını bulabilirsiniz. Bu tabloda görebileceğiniz gibi günlük mineral ihtiyacımızın çok küçük bir kısmını sudan karşılamaktayız. Reverse Osmosis su arıtma sistemi ile arıtılmış suyu içerken mineral takviyesine gerek yoktur.

Mineral *Günlük İhtiyaç **Şebeke Suyu 1lt suyun günlük mineral ihtiyacını karşılama oranı
Kalsiyum 1000mg 48,1mg/lt %4,81
Magnezyum 320-400mg 6mg/lt %1,88
Sodyum 2-3gr 19,9mg/lt %1
Potasyum 2-4gr 2,26mg/lt %0,11
Klorür 750mg 31mg/lt %4,3
Fosfor 800mg - -
Demir 10-18mg <0,02 -
Çinko 10-15mg <0,1 -
İyot 150mcg - -
Flor 1,5-4mg 0,05 %1,25

Kaynaklar:
* VİTAMİNLER, MİNERALLER ve SAĞLIĞIMIZ, Hazırlayan: Yrd. Doç. Dr. Gülhan SAMUR, T.C. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Gıda Güvenliği Daire Başkanlığı Yayını - (Sayfaya ulaşmak için tıklayın)

** İSKİ Kağıthane Barajı Ocak 2012 Analiz Raporu (Sayfaya ulaşmak için tıklayın)

Reverse Osmosis Su Arıtma Cihazı Elektrikle mi Çalışır?

Hayır. Genelde şehir şebeke suyu basıncı yeterlidir. (3,0 -5 bar). Ancak basıncın düşük olduğu yerlerde pompa ve dolayısıyla elektrik gerekebilir

Su Arıtma Cihazından Kullanılan Malzeme ve Filtreler Sağlığa Uygun mudur?

NSF International, su arıtma sistemleri alanında önde gelen test ve onay (sertifikasyon) makamı olarak dünya çapında kabul gören, kar amacı gütmeyen bir organizasyondur. Minera Su Arıtma tarafından satışı yapılan Reverse Cihazlarındaki membran, depolama tankı, filtre kapları ve inline karbon filtreler NSF belgesine sahiptir.

Su Arıtma Cihazları

ionica ec 105 su arıtma cihazı Aqua Aro Triplex Su Arıtma Cihazı Purepro S500 Su Arıtma Cihazı Purepro S800 Su Arıtma Cihazı
EC105 Aro Triplex S500 S800